Even complicated and confusing topics will be easily developed and covered if you request our help writing an essay. Place an order today!

  1. A firm purchased copper pipes a few years ago at $10 per pipe and stored them, using them only as the need arises. The firm could sell its remaining pipes in the market at the current price of $9. What is the
    opportunity cost of each remaining pipe and what is the sunk cost?
  2. Assume that the fixed costs for a soybean farm, which include the costs of land, equipment and fertilizer
    is $10,000 per year and that labor is the only variable cost of running the farm. And assume that the firm
    pays each worker $2,000 a month. The productivity of labor is shown in the following table.
    Amount of Labor
    (Person months)
    Total Output
    (bushels)
    0 0
    1 5
    2 14
    3 27
    4 36
    5 44
    6 48
    7 51
    8 52
    9 54
    10 54
    Bases on the information above, complete the following table and graph AVC, ATC and MC (A graph
    produced by excel is preferable.)
    Q
    ( bushels)
    TFC
    ($)
    TVC
    ($)
    AFC
    ($)
    AVC
    ($)
    ATC
    ($)
    MC
    ($)
    5
    27
    44
    51
    54
  3. As a member of a local advocacy group for low-income families, you have been placed in charge of
    organizing a one-day seminar on welfare reform. The costs for the event are as follows:
    Rent for auditorium: $5,000
    Faculty: $2,500
    Breakfast: $10 per person
    Luncheon: $15 per person
    Materials: $25 per person
    Advertising: $1,500
    a) What are the average variable costs of the seminar?
    b) What are the fixed costs of the seminar?
    c) Based on past events, you expect that 100 people will attend the seminar. What price should you charge
    each attendee so that the seminar breaks even? (Hint: to break even, price must equal the average
    total cost. It is different from the shut-down decision where price need to be at least as high as
    average variable cost.)
    d) To encourage more young people to get involved, your supervisor suggests charging students a
    discounted rate. You decide to have students pay only the marginal costs of their attendance. What
    price should you charge students to attend the seminar?
SOURCE: allaplusessays.com
All A+ Essays – PLACE YOUR ORDER HERE: https://allaplusessays.com/order

Havent found the Essay You Want?
We Can Assist
The Paper is Written from Scratch Specifically for You

    WHY allaplusessays.com

  • Confidentiality & Authenticity Guaranteed
  • Plagiarism Free Content Guarantee
  • All A+ Essays Guarantee Timely Delivery of All Papers
  • Quality & Reliability
  • Papers Written from Scratch and to Your Instructions
  • Qualified Writers Only
  • All A+ Essays Allow Direct Contact With Your Writer
  • Using allaplusessays.com Means Keeping Your Personal Information Secure
  • 24/7 Customer Support

GET QUALITY ESSAY HELP AT: https://allaplusessays.com/order

ORDER A PAPER WRITTEN FROM SCRATCH AND TO YOUR EXACT INSTRUCTIONS (allaplusessays.com – For 100% Original Content)

testimonials icon
BUS 330 Week 1 Discussion 2 Marketing Environment   1#...
testimonials icon
 Readings:Martin Chapter 8: The Simple Life: The Surprising Freedom of Downward Mobility...
testimonials icon
Running head: AL-JAZEERA SATELLITE NEWS STATIONAl-Jazeera Satellite News Station Case StudyNames:Institution:1AL-JAZEERA SATELLITE NEWS STATIONAl-Jaz...
testimonials icon
2001 Subaru foresterStarted smoking from under the hood this morning, but no smoke at all from exhaust.  Oil is dripping from unde...
testimonials icon
Class: Information SystemBook: Managing Information TechnologyThere is no set length for this exam. Instead, our focus...
testimonials icon
Question 21 of 402.5 Points...
testimonials icon
Describe why poor working conditions are a problem for you and why starting a union is the best solution to those problems. The settin...
testimonials icon
MBA Projact Assignment 1 For this unit, analyze GE’s corporate strategy. GE is moving away from some of i...
testimonials icon
Each student is to select one of the following topics and work with it throughout the term 1. Dating: how students find partners 2. Does...
testimonials icon
Question Description Task 1:...

Other samples, services and questions:

Calculate Price

When you use PaperHelp, you save one valuable — TIME

You can spend it for more important things than paper writing.

Approx. price
$65
Order a paper. Study better. Sleep tight. Calculate Price!
Created with Sketch.
Calculate Price
Approx. price
$65